ABB A95-30-01E-84 3-PHASE CONTACTOR
Quick Overview
Manufactured By: ABB
Manufacturer Part Number: A95-30-01E-84
IMS Product Code: 1758104
Packaging: Sold Individually
Description:
3-Phase A-Line AC operated non-reversing contactor with 110/120 V AC coil, 125 A maximum load current, 3NO contact configuration, and 1NC auxiliary contact.
Specifications
  • Brand: ABB
  • MPN: A95-30-01E-84
  • Current Rating: 30 A
  • Coil Voltage: 110/120 V AC
  • Contact Configuration: 3NO
  • Number of Auxiliary Contacts: 1NC
  • Number of Poles: 3
  • Maximum Load Current: 125 A
  • Dimensions: 5.83 in H x 3.54 in W x 5.9 in D