FESTO ADVU-100-60-A-P-A PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: ADVU-100-60-A-P-A
IMS Product Code: 1911888
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting pneumatic cylinder with piston diameter 100 mm and stroke 60 mm.
Specifications
  • Piston Diameter: 100 mm
  • Stroke: 60 mm
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Design Structure: Piston
  • Position Sensing: For proximity sensing
  • End Position Cushioning: Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
  • Mounting Type: With through-hole
  • Pneumatic Connection: G1/8
  • Operating Pressure: 0.6 ... 12 bar
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Ambient Temperature: -20 ... 80 °C