FESTO DSNU-12-40-P-A PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DSNU-12-40-P-A
IMS Product Code: 1803066
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting cylinder to ISO 6432 standards with 12mm piston diameter, 40mm stroke, and Elastic cushioning rings/plates on both sides.
Specifications
  • Piston Diameter: 12 mm
  • Stroke: 40 mm
  • Piston Rod Thread: M6
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Mode of Operation: Double-acting
  • Operating Pressure: 0.15-10 BAR
  • Operating Medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Corrosion Resistance Class: 2 - Moderate
  • Cleanroom Class: Class 6 according to ISO 14644-1
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Return Stroke: 50.9 N
  • Theoretical Force at 0.6 MPa (6 bar, 87 psi), Advance Stroke: 67.9 N
  • Moving Mass for 0 mm Stroke: 18.5 g
  • Additional Moving Mass per 10 mm Stroke: 2 g
  • Basic Weight for 0 mm Stroke: 75 g
  • Additional Weight per 10 mm Stroke: 4 g
  • Type of Mounting: With accessories
  • Material Cover: Wrought aluminium alloy, Colourless anodised
  • Material Seals: NBR, TPE-U(PU)
  • Material Piston Rod: High-alloy stainless steel
  • Material Cylinder Barrel: High-alloy stainless steel
  • Ambient Temperature: -20°C to 80°C