FESTO DSNU-16-20-PPV-A ROUNDLINE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DSNU-16-20-PPV-A
IMS Product Code: 2155346
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting roundline cylinder with 16mm bore diameter and 20mm stroke, featuring pneumatic cushioning adjustable at both ends and proximity sensing capability.
Specifications
  • Stroke: 20 mm
  • Piston Diameter: 16 mm
  • Piston Rod Thread: M6
  • Cushioning: PPV: Pneumatic Cushioning Adjustable At Both Ends
  • Operating Pressure: 0.1 ... 1 MPa
  • Mode of Operation: double-acting
  • Pneumatic Connection: M5
  • Design Structure: piston
  • Position Sensing: for proximity sensor
  • Operating Medium: Filtered compressed air, lubricated or unlubricated
  • Corrosion Resistance Class: 2
  • Ambient Temperature: -20 ... 80 degrees C
  • Work Pressure (PN): 1 - 10 bar