FESTO DSNU-8-20-P-A PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: DSNU-8-20-P-A
IMS Product Code: 1803067
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Mode of operation: double-acting
  • Piston diameter: 8 mm
  • Stroke: 20 mm
  • Cushioning: Elastic cushioning rings/plates at both ends
  • Position sensing: For proximity sensor
  • Piston rod type: At one end
  • Piston rod thread type: Male thread
  • Material cylinder barrel: High-alloy stainless steel
  • Material seals: NBR TPE-U(PU)
  • Operating medium: Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
  • Operating pressure: 1.5 bar ... 10 bar
  • Ambient temperature: -20 degrees C ... 80 degrees C
  • Corrosion resistance class CRC: 2 - Moderate corrosion stress
  • Pneumatic connection: M5
  • Assembly position: Any
  • Theoretical force at 0.6 MPa: 30 N