FESTO KMEB-1-24-2.5-LED PLUG SOCKET WITH CABLE
Quick Overview
Manufactured By: FESTO
Manufacturer Part Number: KMEB-1-24-2.5-LED
IMS Product Code: 1740089
Packaging: Sold Individually
Description:
Industrial control system component with LED display and 2.5m cable.
Specifications
  • Nominal operating voltage DC: 24 V
  • Cable length: 2.5 m
  • Cable diameter: 5.2 mm
  • Cable structure: 3 x 0.5 mm˛
  • Degree of protection: IP65
  • Ambient temperature: -20 to 80 degrees C
  • Material housing: PA66-GF30
  • Material cable sheath: PVC
  • Display: LED
  • Mounting position: Optional
  • Electrical connection: Socket, to EN 175301-803, type C
  • Immunity to surge: 0.8 kV