KMC KRCSC-3011-10 PNEUMATIC RESET VOLUME CONTROLLER
Quick Overview
Manufactured By: KMC CONTROLS
Manufacturer Part Number: KRCSC-3011-10
IMS Product Code: 1839223
Packaging: Sold Individually
Description:
Pneumatic reset volume controller for variable air volume applications.
Specifications
  • Damper Action: Factory set @ NO, field adjustable for NC or NO
  • Main Air Pressure: 15 to 30 psi (103 to 207 kPa)
  • Reset Span: Factory-set @ 5 psi (34.5 kPa), adjustable between 0 and 10 psi (0 and 69 kPa)