NIPPON BEARING SMKC30UU LINEAR BEARING
Quick Overview
Manufactured By: NIPPON BEARING CO.
Manufacturer Part Number: SMKC 30UU
IMS Product Code: 1911691
Packaging: Sold Individually
Description:
Linear ball bearing with center mount square flange.
Specifications
  • Bearing Inner Diameter: 30mm
  • Dynamic Load Rating Cr: 2490 N
  • Static Load Rating Cor: 5490 N
  • Retainer Material: Steel
  • FW: 30.000 mm
  • D: 45.000 mm
  • C: 123.000 mm
  • D1: 74.000 mm