NSK WBK12S-01 BALL SCREW SUPPORT UNIT
Quick Overview
Manufactured By: NSK
Manufacturer Part Number: WBK12S-01
IMS Product Code: 2135902
Packaging: Sold Individually
Description:
NSK Ball Screw Support Unit, Square type, supporting ball screws with 12 mm bearing bore, 70 mm width, 43 mm height, made in Japan.
Specifications
  • Type: Square
  • Width: 70 mm
  • Height: 43 mm
  • Bearing Bore: 12 mm
  • Nominal Screw Diameter: 10 mm
  • Overall Height: 20 mm
  • Overall Length: 70 mm
  • Overall Width: 43 mm
  • D2: 10 mm
  • R: 20 mm
  • A: 70 mm
  • B: 43 mm
  • C: 25 mm
  • D: 35 mm
  • E: 36 mm
  • W: 52 mm
  • X: 9 mm
  • Y: 14 mm
  • Z: 11 mm