PARKER P1A-S020MS-0100 PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: PARKER
Manufacturer Part Number: P1A-S020MS-0100
IMS Product Code: 1837489
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting pneumatic cylinder, 20 mm bore size, 100 mm stroke length, stainless steel material, prelubricated, cushioned both ends.
Specifications
  • Bore Size: 20 mm
  • Cushions: Cushioned, Adjustable Both Ends
  • Cylinder Type: Double Acting
  • End Cap Material: Anodized Aluminum
  • Extension Force @ 87 PSI: 42.27 lbs
  • Filtration Required: 40 micron
  • Lubrication: Prelubricated
  • Magnetic Piston: Yes
  • Material: Stainless Steel
  • Maximum Pressure: 145 psig
  • Maximum Temperature Range: 176 degrees F
  • Minimum Temperature Range: -4 degrees F
  • Port Size: G1/8
  • Retraction Force @ 87 PSI: 35.52 lbs
  • Rod Diameter: 8 mm
  • Rod End Thread: M8
  • Rod Material: Stainless Steel
  • Seal Material: Fluorocarbon
  • Series: P1A
  • Stroke Length: 100 mm