PARKER P1A-S025MS-0320 PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: PARKER
Manufacturer Part Number: P1A-S025MS-0320
IMS Product Code: 1931903
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting pneumatic cylinder from Parker P1A series with 25 mm bore size and 320 mm stroke length.
Specifications
  • Bore Size: 25 mm
  • Cushions: Cushioned, Adjustable Both Ends
  • Cylinder Type: Double Acting
  • End Cap Material: Anodized Aluminum
  • Extension Force @ 87 PSI: 66.1 lbs
  • Filtration Required: 40 micron
  • Lubrication: Prelubricated
  • Magnetic Piston: Yes
  • Material: Stainless Steel
  • Maximum Pressure: 145 psig
  • Maximum Temperature Range: 176 degrees F
  • Minimum Temperature Range: -4 degrees F
  • Port Size: G1/8
  • Retraction Force @ 87 PSI: 55.53 lbs
  • Rod Diameter: 10 mm
  • Rod End Thread: M10X1.25
  • Rod Material: Stainless Steel
  • Seal Material: Fluorocarbon
  • Series: P1A
  • Stroke Length: 320 mm