PARKER P5GN-014MSG005B PARALLEL GRIPPER
Quick Overview
Manufactured By: PARKER
Manufacturer Part Number: P5GN-014MSG005B
IMS Product Code: 2131959
Packaging: Sold Individually
Description:
Parallel gripper with 14 mm bore size and 4.8 mm stroke.
Specifications
  • Bore size: 14 mm
  • Ports: M3
  • Stroke: 4.8 mm
  • Grip force @ 7 bar: 98 N
  • Accuracy: +/- 0.05 mm
  • Repeatability: +/- 0.03 mm
  • Weight: 0.07 kg
  • Operating pressure: 1.5 to 7 bar