PARKER P5T-J032DHSN025 COMPACT PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: PARKER
Manufacturer Part Number: P5T-J032DHSN025
IMS Product Code: 1778434
Packaging: Sold Individually
Description:
Compact pneumatic cylinder with 32 mm bore diameter and 25 mm stroke length, double-acting, through-hole mounting, aluminum body.
Specifications
  • Bore Diameter: 32 mm
  • Stroke Length: 25 mm
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Cylinder Type: Compact
  • Mounting Style: Through Hole
  • Body Material: Aluminum
  • Cushion Type: None
  • Series: P5T
  • Maximum Operating Pressure: 145 psi
  • Body Material Finish: Anodized
  • Maximum Operating Temperature: 74 degrees C
  • Overall Height: 114 mm
  • Overall Width: 51 mm