PHOENIX CONTACT GMSTB2.5-7.62 TERMINAL BLOCK
Quick Overview
Manufactured By: PHOENIX CONTACT
Manufacturer Part Number: GMSTB2.5-7.62
IMS Product Code: 2020546
Packaging: Sold Individually
Description:
The Phoenix Contact GMSTB2.5-7.62 Terminal Block is a reliable component for establishing secure electrical connections. Designed for industrial and automation applications, these terminal blocks offer easy wiring and efficient connection management. This model features a 7.62mm pitch and supports wire sizes up to 2.5mm² and is rated for 500V and 10AMP.
Specifications:
  • Pitch: 7.62
  • Wire Size: 2.5
  • Voltage: 500V