PHOENIX CONTACT IBIL24SEG-PAC INLINE SEGMENT TERMINAL BLOCK
Quick Overview
Manufactured By: PHOENIX CONTACT
Manufacturer Part Number: IBIL24SEG-PAC
IMS Product Code: 2131453
Packaging: Sold Individually
Description:
Inline segment terminal block with accessories (connector and labeling field), 24 V DC, without fuse
Specifications
  • width: 12.2 mm
  • height: 119.8 mm
  • depth: 71.5 mm
  • number of interfaces: 2
  • connection method: Inline data jumper
  • transmission speed: 500 kbps / 2 Mbps
  • product type: I/O component
  • product family: Inline
  • type: modular
  • installation location: Control cabinet
  • number of plugs: 1
  • protection class: III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1)
  • maximum power dissipation for nominal condition: 0 W
  • I/O voltage: 24 V DC
  • I/O voltage range: 19.2 V DC ... 30 V DC
  • supply voltage: 24 V DC
  • supply voltage range: 19.2 V DC ... 30 V DC (including all tolerances, including ripple)
  • current draw: max. 8 A (nominal value)