REXROTH R201139404 BALL RUNNER BLOCK
Quick Overview
Manufactured By: REXROTH
Manufacturer Part Number: R201139404
IMS Product Code: 2115277
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Area of application: For restricted space in transverse direction
  • Long-term lubrication: possible over several years
  • Material: corrosion-resistant steel
  • Frictional oscillations: Significantly reduced
  • Preload class: C0 Without preload (clearance)
  • Accuracy class: N Normal Accuracy Level
  • Seals: SS Standard seal without ball chain
  • Size: 35
  • Series: R2011
  • amax: 500 m/s²
  • m: 1.25 kg
  • Permissible ambient temperature: -10 degrees Celsius ... +80 degrees Celsius
  • vmax: 5 m/s
  • E8: 58 mm
  • A1: 35 mm
  • A3: 18 mm
  • B1: 77 mm
  • E2: 50 mm
  • H: 48 mm
  • H2 with cover strip: 32.15 mm
  • K1: 20.50 mm
  • K3: 6.90 mm
  • N3: 13 mm
  • S2: M8
  • S9: M3x5
  • V1: 8 mm
  • A: 70 mm
  • A2: 34 mm
  • B: 110.5 mm +0.5
  • E1: 50 mm
  • E9: 17.35 mm
  • H1: 40.40 mm
  • H2 without cover strip: 31.85 mm
  • K2: 22 mm
  • K4: 6.90 mm
  • N6: 20.5 mm ±0.5
  • ØS5: 9 mm
  • T: 80 mm