SMC CDA2B100-100 TIE-ROD CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDA2B100-100
IMS Product Code: 1915059
Packaging: Sold Individually
Description:
Non-lube auto-switch CA1/CA2 tie-rod cylinder
Specifications
  • Series: CA1/CA2
  • Type: TIE-ROD CYLINDER
  • Bore Size: 100MM
  • Action: DBL-ACT
  • Switch: AUTO-SW
  • Weight: 12.56257 lb
  • Cylinder Type: Tie-Rod Cylinder
  • Stroke Length: 100 mm
  • Maximum Pressure: 145 psi