SMC CDA2LH63TN-475-J59WL AIR-HYDRO CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDA2LH63TN-475-J59WL
IMS Product Code: 1785411
Packaging: Sold Individually
Description:
Double Acting Cylinder
Specifications
  • Mounting Style: Axial Foot Style
  • Tube Material: Aluminum tube
  • Bore Size: 63 mm
  • Port Thread Type: NPT
  • Suffix For Cylinder: Without Rod Boot
  • Auto Switch: 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
  • Number Of Auto Switches: 2 pcs. Or None
  • Made To Order: Standard
  • Action Type: Double Acting
  • Cylinder Bore: 63mm
  • Stroke: 475mm