SMC CDG1BA40-820 AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDG1BA40-820
IMS Product Code: 2146235
Packaging: Sold Individually
Description:
SMC CDG1BA40-820 Air Cylinder
Double-acting air cylinder with 40mm bore diameter and 820mm stroke.
Specifications
  • Bore Diameter: 40 mm
  • Stroke: 820
  • Cylinder Operation Method: Double Acting
  • Maximum Pressure: 1.0MPa