SMC CDG1DN32-50Z-M9BALS AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDG1DN32-50Z-M9BALS
IMS Product Code: 2141360
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting, single rod air cylinder with 32 mm bore diameter and 50 mm stroke.
Specifications
  • Series: CG1-Z
  • Bore Diameter: 32 mm
  • Stroke: 50 mm
  • Operating Method: Double acting, single rod
  • Lubrication: Not required (non-lube)
  • Applicable Fluids: Air
  • Proof Pressure: 1.5 MPa
  • Maximum Operating Pressure: 1.0 MPa
  • Minimum Operating Pressure: 0.05 MPa