SMC CDG1DN63-100 DOUBLE ACTING AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDG1DN63-100
IMS Product Code: 2119977
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting air cylinder with 63mm bore size, part of SMC's CG/CG3 round body cylinder series. It features a single rod design and is available with various mounting options.
Specifications
  • Bore Size: 63mm
  • Action: Double Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Mounting Options: 7
  • Stroke: 25mm to 1500mm