SMC CDJ2B16-45A-A MINIATURE CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDJ2B16-45A-A
IMS Product Code: 1793493
Packaging: Sold Individually
Description:
SMC CDJ2B16-45A-A is a miniature cylinder from the Series CJ2, available in spring return, spring extend, or double acting configurations. It features stainless steel tubing and rods, with bore sizes of 6, 10, and 16mm, and stroke lengths ranging from 1/2in. to 8in.. Mounting options include basic, foot, front flange, and double rear clevis.
Specifications
  • Type: Standard Double Acting Single Rod
  • Bore Size: 16 mm
  • Stroke: 45mm