SMC CDM2B32-75 DOUBLE-ACTING AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDM2B32-75
IMS Product Code: 2127386
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting air cylinder with stainless steel body, 32 mm bore diameter, 75 mm stroke, and double-acting piston action. Features rubber bumper cushion type and basic mount mounting type.
Specifications
  • Body Material: Stainless Steel
  • Bore Diameter: 32 mm
  • Cushion Type: Rubber Bumper
  • Mounting Type: Basic Mount
  • Minimum Operating Pressure: +0.05 MPa
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +1 MPa
  • Operating Temperature Range: -10 to +60 degrees C
  • Piston Action: Double-Acting
  • Port Gender: Female
  • Port Size: 1/8 BSPT
  • Port Thread Standard: BSPT
  • Pull Force At 100 Psi: 484 N
  • Push Force At 100 Psi: 563 N
  • Rod Gender: Male
  • Rod Size: M10x1.25
  • Rod Thread Standard: ISO
  • Rod Type: Single Rod
  • Series: CM2
  • Stroke: 75 mm