SMC CDM2QT25-100B-B53LS ROTARY CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDM2QT25-100B-B53LS
IMS Product Code: 1793424
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Manufacturer: SMC
  • Series: CDM2
  • Bore Size: 25mm
  • Rotation Angle: 100 degrees
  • Body Option: B53
  • Sensor Option: With Sensor
  • Port Location: Side
  • Action: Double Acting
  • Fluid: Air
  • Operating Pressure: 0.05 to 0.7 MPa
  • Ambient Temperature: -10 to 60 C
  • Piston Speed at 0.5 MPa: 50 to 300 mm/s
  • Cushion: Rubber bumper
  • Mounting Type: Axial foot
  • Tube Inner Diameter: 25 mm
  • Stroke: 100 mm
  • Rod Diameter: 12 mm
  • Rod Thread: M5
  • Sensor Switch: D-M9N
  • Auto Switch: D-M9N
  • Maximum Pressure: 0.7 MPa