SMC CDNGBN32-50-D CYLINDER WITH LOCK
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDNGBN32-50-D
IMS Product Code: 2144714
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting cylinder with lock, 32mm diameter, suitable for intermediate stops and emergency stops.
Specifications
  • Tube Inner Diameter: 32 mm
  • Proof Pressure: 1.5 MPa
  • Maximum operating pressure: 1.0 MPa
  • Minimum operating pressure: 0.08 MPa
  • Piston Speed: 50 to 1,000 mm/s
  • Ambient Temperature and Operating Fluid Temperature: -10°C to 70°C (no freezing)
  • Cushioning: Rubber bumper, air cushion
  • Locking Action: Spring locking (exhaust locking)
  • Unlocking pressure: 0.25 MPa or more
  • Locking Starting Pressure: 0.20 MPa or less
  • Operating Pressure Range: 0.25 to 1.0 MPa