SMC CDQ2A20-40DZ COMPACT AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2A20-40DZ
IMS Product Code: 2135234
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting, single rod, compact cylinder with 20 mm bore diameter and 40 mm stroke length. Features a short overall length design and is switch ready with a magnetized piston. Made of aluminum with an anodized finish.
Specifications
  • Bore Diameter: 20 mm
  • Stroke: 40 mm
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Rod Size / Thread: M8x1.25 Female ISO
  • Port Size: M5x0.8
  • Cushion Type: None
  • Options Included: Magnetized, Switch Ready
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +1 MPa