SMC CDQ2A40TN-40DZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2A40TN-40DZ
IMS Product Code: 2150420
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact cylinder with 40mm bore and 40mm stroke, made of aluminum with chrome-plated carbon steel rod.
Specifications
  • Bore Diameter: 40 mm
  • Stroke Length: 40 mm
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Cylinder Type: Compact
  • Body Material: Aluminum
  • Piston Rod Material: Carbon Steel
  • Mounting Type: Tapped Hole
  • Air Inlet Type: NPT
  • Inlet Size: 1/8 in
  • Rod Diameter: 16 mm
  • Rod Thread Size: M8 x 1.25
  • Overall Height: 52 mm
  • Overall Width: 57 mm
  • Extended Length: 76.5 mm
  • Retracted Length: 36.5 mm
  • Weight: 420 g
  • Maximum Operating Pressure: 145 MPa
  • Minimum Operating Pressure: 7.25 MPa