SMC CDQ2A50-200DCZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2A50-200DCZ
IMS Product Code: 1938813
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting pneumatic cylinder with 50mm bore and 200mm stroke
Specifications
  • Series: CQ2-Z
  • Type: Compact Cylinder
  • Action: Double Acting
  • Auto Switch: Yes
  • Weight: 4.24579 lb
  • Bore Diameter: 50 mm
  • Stroke Length: 200 mm
  • Maximum Pressure: 1.0MPa
  • Suitable Media: Compressed Air
  • Cylinder Bore: 50mm
  • Mounting Type: Axial
  • Switch: With Auto Switch
  • Auto Switch Type: Solid State
  • Magnet: With Magnet
  • Cushion: Rubber
  • Tube ID: 50mm
  • Rod Dia: 20mm