SMC CDQ2A50-50DZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2A50-50DZ
IMS Product Code: 2135266
Packaging: Sold Individually
Description:
Specifications
  • Bore Diameter: 50 mm
  • Stroke: 50 mm
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Port Size: 1/4 BSPT
  • Cushion Type: None
  • Options Included: Magnetized, Switch Ready
  • Proof Pressure: +1.5 MPa
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +1 MPa
  • Push Force At 100 Psi: 1370 N
  • Pull Force At 100 Psi: 1150 N
  • Operating Temperature Range: -10 to +60 degrees C
  • Standards Met: JIS
  • Overall Length: 98.5 mm
  • Overall Width: 71 mm
  • Overall Height: 64 mm
  • Cylinder Series: CQ2
  • Maximum Operating Pressure: +1 Mpa
  • Minimum Operating Pressure: +0.05 MPa