SMC CDQ2A63-125DCMZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2A63-125DCMZ
IMS Product Code: 2129630
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting, single rod compact cylinder with 63mm bore diameter and 125mm stroke length.
Specifications
  • Series: CQ2-Z
  • Bore Diameter: 63 mm
  • Stroke Length: 125 mm
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Cylinder Type: Compact
  • Mounting Style: Tapped Hole
  • Body Material: Aluminum
  • Rod Diameter: 20 mm
  • Rod Thread Size: M18 x 1.5
  • Maximum Operating Pressure: 1.0 MPa
  • Minimum Operating Pressure: 0.05 MPa