SMC CDQ2A63-150DCM COMPACT AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2A63-150DCM
IMS Product Code: 2135648
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact air cylinder with 63mm bore and 150mm stroke
Specifications
  • Bore Diameter: 63 mm
  • Stroke: 150 mm
  • Mounting Type: Both Ends Tapped
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +1 MPa
  • Operating Temperature Range: -10 to +60 degrees C
  • Cushion Type: Rubber Bumper
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Rod Size / Thread: M18x1.5 Male ISO
  • Port Size: 1/4 BSPT
  • Overall Length: 253.5 mm
  • Overall Width: 84 mm
  • Overall Height: 77 mm