SMC CDQ2A80-15DFMZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2A80-15DFMZ
IMS Product Code: 2134751
Packaging: Sold Individually
Description:
Standard double acting, single rod version of the CQ2 compact cylinder. The CQ2 is available in bore sizes from 12mm to 100mm. It comes standard with male or female piston rod threads. It is possible to mount auto switches on any of the 4 surfaces.
Specifications
  • Magnet: D (Built-in)
  • Mounting: A (Both Ends Tapped)
  • Type: Standard
  • Bore Size: 80 mm
  • Port Thread Type: Rc (or M Thread for 16 & 20 Bore or 32 stroke 5mm)