SMC CDQ2B32-20DZ COMPACT AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2B32-20DZ
IMS Product Code: 2129420
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting, single rod compact cylinder with 32mm bore and 20mm stroke. Part of the CQ2-Z series.
Specifications
  • Action: Double Acting
  • Bore Size: 32 mm
  • Stroke: 20 mm
  • Rod Type: Single Rod
  • Mounting Type: Through Hole
  • Port Thread Type: M thread
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +1 MPa
  • Maximum Operating Pressure: +1 MPa