SMC CDQ2B32-30D COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2B32-30D
IMS Product Code: 1793379
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact cylinder with 32mm bore diameter and 30mm stroke length, made of aluminum, suitable for compressed air.
Specifications
  • Series: CQ2 COMPACT CYLINDER
  • Cylinder Action: Double-Acting
  • Material: Aluminum
  • Suitable Media: Compressed Air
  • Country/Region of Manufacture: Japan
  • Feature: Auto Switch
  • Cylinder Type: Compact Cylinder
  • Stroke Length: 30mm
  • Maximum Pressure: 1.0 MPa
  • Bore Diameter: 32mm