SMC CDQ2B40TN-10DZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2B40TN-10DZ
IMS Product Code: 1979354
Packaging: Sold Individually
Description:
Standard double acting, single rod compact cylinder. Bore size: 40mm, stroke: 10mm. Female rod thread, NPT port threads.
Specifications
  • Bore Diameter: 40 mm
  • Stroke: 10 mm
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Rod Size / Thread: M14x1.5 Female ISO
  • Port Size: 1/8 NPT
  • Cushion Type: None
  • Options Included: Magnetized, Switch Ready
  • Proof Pressure: +1.5 MPa
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +1 MPa
  • Push Force At 100 Psi: 880 N
  • Pull Force At 100 Psi: 739 N
  • Operating Temperature Range: -10 to +60 degrees C
  • Standards Met: JIS
  • Overall Length: 56.5 mm
  • Overall Width: 57 mm
  • Overall Height: 52 mm
  • Cylinder Series: CQ2
  • Maximum Operating Pressure: +1 MPa
  • Minimum Operating Pressure: +0.05 MPa