SMC CDQ2B63-50DMZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2B63-50DMZ
IMS Product Code: 1820896
Packaging: Sold Individually
Description:
Double Clevis Cylinder with Auto Switch, 63mm Bore Size, 50mm Stroke
Specifications
  • Series: CQ2-Z
  • Bore Size: 63mm
  • Action: Double Acting
  • Auto Switch: Yes
  • Weight: 2.41732 lb
  • Fluid: Air
  • Operating Pressure: 0.1 to 1.0 MPa
  • Proof Pressure: 1.5 MPa
  • Ambient Temperature: -10 to 70 degrees C
  • Piston Speed: 50 to 500 mm/s
  • Cushion: Rubber bumper
  • Mounting Type: Axial mount
  • Port Thread Type: Rc/M Thread
  • Cylinder Stroke: 50 mm