SMC CDQ2CP63-50D-Y-P74GL COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2CP63-50D-Y-P74GL
IMS Product Code: 1793488
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting compact cylinder with single rod, 63mm bore size, 50mm stroke, Y mounting type, and P74GL switch type.
Specifications
  • Type: Compact Cylinder
  • Bore Size: 63 mm
  • Stroke: 50 mm
  • Action Type: Double Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Mounting Type: Y
  • Switch Type: P74GL
  • Max Pressure: 1.0 MPa