SMC CDQ2D40-50DC COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2D40-50DC
IMS Product Code: 1837399
Packaging: Sold Individually
Description:
Pneumatic compact cylinder with 40mm bore and 50mm stroke
Specifications
  • Series: CQ2
  • Type: Pneumatic Cylinder
  • Bore Diameter: 40mm
  • Stroke: 50mm
  • Max. Operating Pressure: 1.0 MPa / 145 PSI