SMC CDQ2D50-100DCMZ COMPACT AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2D50-100DCMZ
IMS Product Code: 1830276
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting, single rod, compact cylinder
Specifications
  • Series: CQ2-Z
  • Bore Size: 50mm
  • Action: Double Acting
  • Auto Switch: Yes
  • Weight: 1.524 kg
  • Stroke: 100 mm
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Rod Size / Thread: M18x1.5 Male ISO
  • Port Size: 1/4 BSPT
  • Cushion Type: Rubber Bumper
  • Options Included: Magnetized, Switch Ready
  • Proof Pressure: 1.5 MPa
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +1 MPa
  • Push Force At 100 Psi: 1370 N
  • Pull Force At 100 Psi: 1150 N
  • Operating Temperature Range: -10 to +60 degrees C
  • Standards Met: JIS
  • Overall Length: 219 mm
  • Cylinder Series: CQ2
  • Maximum Operating Pressure: +1 MPa
  • Minimum Operating Pressure: +0.05 MPa
  • Port Gender: Female
  • Port Thread Standard: BSPT
  • Rod Gender: Male
  • Mounting Type: Double Clevis
  • Rod Thread Standard: ISO
  • Fluid: Air
  • Rod Diameter: 20 mm