SMC CDQ2F32TN-100DMZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2F32TN-100DMZ
IMS Product Code: 2132093
Packaging: Sold Individually
Description:
Standard double acting, single rod version of the CQ2 compact cylinder. The CQ2 is available in bore sizes from 12mm to 100mm. It comes standard with male or female piston rod threads. It is possible to mount auto switches on any of the 4 surfaces.
Specifications
  • Manufacturer Name: SMC
  • Manufacturer Part #: CDQ2F32TN-100DMZ
  • Brand: SMC
  • Product Code: CDQ2F32TN-100DMZ
  • Built-in Magnet: Built-in Magnet
  • Mounting Style: Rod Side Flange Style
  • Type: Pneumatic
  • Bore Size: 32 mm
  • Port Thread Type: NPT
  • Cylinder Stroke: 250 mm