SMC CDQ2KB32-30DZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQ2KB32-30DZ
IMS Product Code: 2153620
Packaging: Sold Individually
Description:
Compact double-acting air cylinder with 32 mm bore diameter and 30 mm stroke length. Made of aluminum with through-hole mounting style.
Specifications
  • Bore Diameter: 32 mm
  • Stroke Length: 30 mm
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Cylinder Type: Compact
  • Mounting Style: Through Hole
  • Body Material: Aluminum
  • Body Material Finish: Anodized
  • Rod Diameter: 14 mm
  • Rod Thread Size: M8 x 1.25
  • Piston Material: Aluminum
  • Piston Material Finish: Chromate Coated
  • Piston Rod Material: Carbon Steel
  • Piston Rod Material Finish: Chrome Plated
  • Maximum Operating Pressure: 145 MPa
  • Minimum Operating Pressure: 7.25 MPa
  • Maximum Operating Temperature: 140 degrees F
  • Minimum Operating Temperature: 14 degrees F
  • Overall Height: 45 mm
  • Overall Width: 49.5 mm