SMC CDQL40-200DCZ COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQL40-200DCZ
IMS Product Code: 2145124
Packaging: Sold Individually
Description:
Double Acting Pneumatic Cylinder
Specifications
  • Series: CQ2-Z
  • Bore Diameter: 40 mm
  • Stroke Length: 200 mm
  • Cylinder Action: Double Acting
  • Cylinder Type: Compact
  • Mounting Style: Tapped Hole
  • Body Material: Aluminum
  • Body Material Finish: Anodized
  • Rod Diameter: 16 mm