SMC CDQMB20-50 COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDQMB20-50
IMS Product Code: 2145899
Packaging: Sold Individually
Description:
Compact cylinder with 20 mm bore size and 50 mm stroke, double-acting, guide rod type, through-hole mounting, with magnet.
Specifications
  • Bore Size: 20 mm
  • Stroke: 50 mm
  • Action: Double Acting
  • Cushion Type: Rubber Bumper
  • Operating Pressure Range: +0.1 to +1 MPa
  • Maximum Operating Pressure: +1 MPa
  • Minimum Operating Pressure: +0.1 MPa
  • Push Force At 100 Psi: 220 N
  • Pull Force At 100 Psi: 165 N
  • Operating Temperature Range: -10 to +70 degrees C
  • Port Size: M5x0.8
  • Port Thread Standard: ISO
  • Mounting Type: Through Holes
  • Overall Length: 92 mm
  • Overall Width: 36 mm
  • Overall Height: 36 mm