SMC CDS1FN180-225 TIE ROD CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDS1FN180-225
IMS Product Code: 1825446
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting, single rod, non-lube type air cylinder with tie-rod construction. Bore size of 180mm. Maximum operating pressure of 0.97 MPa.
Specifications
  • Bore Size: 180 mm
  • Type: Non-lube
  • Fluid: Air
  • Maximum Operating Pressure: 0.97 MPa
  • Minimum Operating Pressure: 0.05 MPa
  • Piston Speed: 50 to 500 mm/s