SMC CDU20-30D-A93L COMPACT CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDU20-30D-A93L
IMS Product Code: 2125629
Packaging: Sold Individually
Description:
Compact Air Cylinder, Double-Acting, Single Rod, 20 mm Bore, 30 mm Stroke, Free Mount, Built-in Magnet, Auto Switch
Specifications
  • Stroke: 30 mm
  • Bore Diameter: 20 mm
  • Piston Action: Double-Acting
  • Rod Type: Single Rod
  • Cushion Type: Rubber Bumper
  • Operating Pressure Range: +0.05 to +0.7 MPa
  • Push Force At 100 Psi: 220 N
  • Pull Force At 100 Psi: 185 N
  • Operating Temperature Range: -10 to +60 degrees C
  • Overall Length: 95 mm
  • Overall Width: 40 mm
  • Overall Height: 26 mm
  • Port Size: M5x0.8
  • Rod Size / Thread: M6x1 Male ISO
  • Auto-Switch: A93 - Reed, DC Volt, AC Volt, LED, Horizontal
  • Cylinder Series: CU
  • Lead Wire Length: L - (3 m)
  • Maximum Operating Pressure: +0.7 MPa
  • Minimum Operating Pressure: +0.05 MPa