SMC CDUJS16-10D CYL, FREE MT, DBL ACTING, A-SW, CUJ COMPACT MINI
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CDUJS16-10D
IMS Product Code: 1984234
Packaging: Sold Individually
Description:
SMC CDUJS16-10D cyl, free mt, dbl acting, a-sw, CUJ COMPACT MINI FREE-MOUNT
The CUJ miniature free mount series is a space saving compact cylinder. It is available in 4mm to 10mm bore sizes with stroke lengths up to 20mm for double acting and 10mm for single acting. Options include auto switch capabilities, double and single acting, mounting from 4 directions.
  • Miniature free mount
  • Space saving compact cylinder
  • Available in 4mm to 10mm bore size