SMC CG1BN63-100 PNEUMATIC CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CG1BN63-100
IMS Product Code: 1798069
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting pneumatic cylinder with 63mm bore diameter, part of SMC's CG1 series round body cylinders.
Specifications
  • Series: CG1
  • Action: Double acting, Single rod
  • Bore Sizes: 20, 25, 32, 40, 50, 63
  • Available Strokes: 25mm to 1500mm