SMC CG1KGA40-50 AIR CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CG1KGA40-50
IMS Product Code: 1867868
Packaging: Sold Individually
Description:
SMC CG1KGA40-50 Air Cylinder
Specifications
  • Action: Double
  • Cushion: {"Rod End":"Air","Head End":"Air"}
  • Mounting Style: Axial Port
  • Port Size: 1/8"
  • Bore Size: 40mm
  • Stroke: 50mm
  • Rod Diameter: 16mm