SMC CG5BA20SR-125 STAINLESS STEEL CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CG5BA20SR-125
IMS Product Code: 2127404
Packaging: Sold Individually
Description:
Double-acting stainless steel cylinder with 20mm bore and 125mm stroke, air cushion, and Rc port thread.
Specifications
  • Bore Diameter: 20 mm
  • Stroke: 125 mm
  • Material: Stainless Steel
  • Seal Material: NBR
  • Mounting Type: Basic
  • Cushion Type: Air Cushion
  • Port Thread Standard: Rc
  • Action: Double-acting
  • Size: 20MM