SMC CG5EA25SR-75 STAINLESS STEEL CYLINDER
Quick Overview
Manufactured By: SMC
Manufacturer Part Number: CG5EA25SR-75
IMS Product Code: 2127414
Packaging: Sold Individually
Description:
Double acting stainless steel cylinder with 25mm bore and 75mm stroke
Specifications
  • Bore Size: 25 mm
  • Cylinder Stroke: 75 mm
  • Mounting Style: Clevis Integrated Style
  • Type: Non-lube, Air Cushion
  • Seal Material: NBR
  • Port Thread Type: Rc
  • Auto Switch: Without Auto Switch
  • Weight: 0.66 kg
  • Length: 221 mm
  • Width: 33 mm
  • Height: 33 mm